20230310 105357
Δράσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

Συμμετοχή μαθητών/τριών του Σχολείου στην Ολυμπιάδα Γνώσης επί Φυσικών και Τεχνολογικών Κινδύνων

Την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 και ώρα 10.00 μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας συμμετείχαν διαδικτυακή Ολυμπιάδα Γνώσης επί Φυσικών και Τεχνολογικών Κινδύνων με θέμα «Καλύτερη γνώση έναντι των καταστροφών» υπό την αιγίδα της Ανοιχτής Μερικής Συμφωνίας για την Αντιμετώπιση Μεγάλων Καταστροφών του Συμβουλίου της Ευρώπης (EUR-OPA).

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε όλη την Ευρώπη διαδικτυακά με στόχο την προώθηση της γνώσης στον τομέα των κινδύνων, καθώς και των σχετικών προληπτικών μέτρων, την προώθηση κουλτούρας ασφάλειας στις νεότερες ηλικίες και τη διάχυση της γνώσης εντός πολύγλωσσων κοινωνιών. Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές/τριες ηλικίας 11 έως 16 ετών στο σύνολο των 22 κρατών-μελών της Συμφωνίας, ενώ θα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος BeSafeNet της ως άνω Συμφωνίας.